10 kvalit skutečného muže

10 kvalit skutečného muže

Titulek zní, uznávám, trochu trapácky, ale nic lepšího mne nenapadlo. Jde o to, co si představuju pod kvalitama opravdovýho chlapa a jaké kvality bych rád viděl u našich dědů, otců, bratrů, vzorů, guruů, sportovců, politiků, kelebrit…prostě všech, kteří utváří náš pohled na svět.

Na svět mužů. Těch skutečnejch, nefalšovanejch mužů.

 

Muž by měl být autentický

Česky řečeno sám sebou. Tohle se tak lehko řekne, jak těžko se udělá. Pro někoho automatika, pro někoho nedosažitalná meta. Pokud je chlap sám sebou, dělá to co chce dělat, v čem vidí smysl, chová se podle svých morálních hodnot bez ohledu na to, jestli ho za to někdo chválí, je pevný ve svých hodnotových kramflecích a ustojí i vítr z hor vanoucí opačným směrem, užívá si života, miluje život, sám sebe, ženy, přátele a bez ohledu kam jde, stále postupuje správným směrem.

„Nevidíme svět takový, jaký je, ale vidíme ho takový, jací jsme my!“ ~J. C. Hunter

Muž by měl být odvážný

Tohle okecat nejde. Muž se může, dokonce někdy musí, bát, ale musí být odvážný. Odvaha totiž není absence strachu. Odvaha je schopnost konat dobro, i když se bojíte. Odvaha je postavit se v hospodě ožralému svalovci, který obtěžuj vaší ženu, i s tím, že je nad slunce jasné, že dostanete šíleně do huby. Odvaha je zvednout se a odejít, když už cesta dál nevede. Odvaha je být upřimný, když je to třeba. Odvaha je postavit se všem výzvám osudu čelem, bez ohledu na to, kolik boulí na něm už máte. Odvaha je zemřít pro to, čemu věříte.

„Je jen málo příšer, které si zasluhují náš strach.“ ~Andre Gide

Muž by měl být silný

Fyzicky i duševně. A dokonce bych řekl, že to jsou to síly navzájem se doplňující, synergické a komplementární. O důležitosti, kterou přikládám fyzické zdatnosti jsem už psal mnohokrát (tady, tady a tady) a jsem stále přesvědčený, že nejenom zdravý duch ve zdravém těle dlí, ale také silný duch vzkvétá v silném těle. Fyzická síla není v dnešním světe (bohužel) nezbytná, ale je vždycky lepší, když vás partnerka nepřepere a také se hodí, pokud máte trochu páru, když je třeba otevřít okurky. Nedejbože, pokud si na vás někdo dovolí v hospodě či v obchodě a všechny ostatní civilizované způsoby řešení konfliktu selžou. Pak se zas hodí mít sílu, protože jinak řvoun a hulvát nepocítí přirozené důsledky svých činů. A to bude škoda pro vás i pro něj.

„Do not pray for an easy life, pray for the strength to endure a difficult one.“ ~Bruce Lee

Muž by měl být zodpovědný

Jestli budu někde znít, jak Mirek Dušín, tak asi u tohodle bodu. Zodpovědnost je podle mne jedna z nejvíce prokrastinovaných vlastností součastnosti. Zodpovědnost se teď moc nenosí a je to jeden z důvodů, proč to mezi lidmi funguje tak, jak to funguje. Pokud něco slíbím, měl bych to splnit. Pokud mám někde být, tak nestačí napsat sms minutu po čase schůzky s levnou výmluvou. Pokud udělám své vyvolené dítě, tak bych se k němu měl přihlásit. Pokud si něco půjčím, měl bych to vrátit. Takhle teoreticky je to všem jasné, v reálu ale už nikoliv. A nejde tu jenom o zodpovědnost k ostatním, ale taky k sobě samému.

Muž by měl být věrný

A to hlavně sám sobě. Pak také partnerce, dětem, zaměstnavateli, kamarádům a vlastně komukoliv či čemukoliv, k čemu se v životě rozhodne. Věrnost je zajímavá hodnota a netýká se zdaleka jen souložení s někým jiným, než s kým oficiálně můžu. Věrnost je hodnota, o které současní muži (a nejen oni) mají tendence pochybovat. Ale ve finále to není žádná věda. Jen se z toho věda dělá, aby se našlo dost důvodů, proč si pravidla věrnosti ohnout tak, jak se nám zrovna hodí do krámu. Nejdůležitější je, aby byl muž věrný sobě a mohl sám se sebou s čístou myslí a radostí žít. A ty ostatní věrnosti jsou pak už jen odrazem této.

Muž by měl mít smysl pro humor

Není třeba, aby uměl nazpamět 150 vtipů a bavil celý večer společnost, ale smysl pro humor se v životě hodí. Humor je koření života a prakticky všechno se s ním v životě zvládá lépe. A pokud si chlap dovede udělat srandu sám ze sebe, má způli vyhráno. Smysl pro humor je potřeba, protože jsou chvíle, kdy je právě humor to poslední, co chlapovi zbyde, když k němu není osud milostivý. A když se my muži nebereme tak uplně vážně, tak je s náma ten život taky zábavnější :) Ale nic se nesmí přehánět :)

Muž by si měl umět vybrat

Paradox volby je dost oříšek. Díky vyspělé ekonomice globálního typu si můžeme vybrat ze sto druhů hajzlpapíru, sto značek auta, sto druhů jogurtů a více než sto miliónů žen. Schopnost si vybrat je pro muže nejen otázkou přežití, ale i zároveň zachování zdravého rozumu. Pokud má muž ve svém životě jasný směr, vybere si a tím spasí sám sebe. Pokud si nevybere, zůstává neustále v pasti nejistoty, pochybností, věčného vybírání a přebírání. Je to něco jako devět řemesel desátá bída, ale na kolbišti neomezených možností, variant, typů, barev, velikostí a délek sukně. Celé je to totiž past. Tak se do ní nechytněte a už si konečně vyberte!

Muž by měl milovat

Sám sebe. Láska vždycky začíná u nás samotných a to, jak moc se máme rádi, definuje náš záměr z láskou vůči světu. Jsme-li sami se sebou spokojení, uděláme tím pro své okolí víc, než když budeme v depresi rozlévat polévku v armádě spásy. Muž by měl milovat sebe a svou ženu, svou práci, svůj dům, svoje auto a své kamarády. Muž by měl prostě milovat, protože od toho vlastně muži jsou. A láska je nejen v tomhle podání největší hybnou silou světa. Tam kde není láska přichází stagnace a rozklad.

Muž by se měl vyvíjet

Přes všechny vznosné kvality jsme my muži jednoduchá až primitivní stvoření. Moudré ženy to vědí a moudré ženy jsou taky jediné, které mají šťastná manželství. Jak už říkali Kopecký s Horníčkem, ženy jsou od toho, aby nás muže kultivovaly. Ukazovaly nám cestu, inspirovaly nás, zkulturňovaly nás, udržovaly nás v čistotě, byly nám oporou, pomáhaly nám se vyznat ve složitostech světa a dávaly nám tím vším prostor, abychom se mohli na naší cestě vyvíjet. Muži zrají jako víno a to není klišé, ale pravda. Někteří samozřejmě zahnívají, ale to je tím, že nenašli tu pravou. A jen ji najdou, tak by se neměli vývoji bránit, protože vyvíjet se je mužské :)

You cannot teach a man anything; you can only help him discover it in himself. ~Galileo Galilei

Muž by měl vědět, co chce

Někdo tomu říká poslání, jiný smysl života. Někdo to má napsané na zrcadle v koupelně, jiný to žije, aniž by to uměl nazvat. A jiný to hledá a postupně na to přichází. Tam, kde jsou ženy bezradné, jsou muži rozhodní. Tam kde ženy omdlívají, můži konají. A rozhodnost není genetický předpoklad, ale jasnost záměru. Ženy obvykle vědí, co nechtějí a muži by zas měli vědět, co chtějí. Je to odlišná optika, se kterou sledujeme svět. Když se blíží zima, muži jdou lovit. Když se objeví hrozba, muž se jí postaví. Když začne stříkat voda z baterie, muž jde a uzavře hlavní uzávěr vody. Když muž vidí ženu svého života, udělá všechno proto, aby ji získal. Je to takhle prosté.

Impossible is just an opinion. ~Paulo Coelho

Muž by se neměl vzdávat

Vzdát se je jednoduché a má to hodně co do činění s odvahou popsanou výše. V životě má smysl se nevzdávat a bojovat, dokud má boj smysl. Někdy je to do poslední kapky krve a jindy do té první. Někdy dává smysl nebojovat vůbec a jindy je kapitulace jedinou možnou cestou, jak to nevzdat. Život muži přináší nespočet výzev, kterým je nucen čelit a je zdravé je nevzdávat. Pro něj i pro jeho okolí.

„Člověk může mockrát selhat, ale zoufalcem se stává až ve chvíli, kdy začne obviňovat druhé.“ ~John Burroughs

Muž by ze sebe měl dostat to nejlepší

Je to jedna množina, která definuje sebeúctu, sebehodnotu a pocit štěstí. Pokud ze sebe vymačknu to nejlepší, ať už při cvičení, v práci nebo doma v posteli, je mi líp. Cejtím se víc jako chlap, mám radost z toho, co se mi povedlo a úspěch, jak je dobře známo, podporuje další úspěch. A když je jako bonus žena vašeho života…tak nekupte to! :)

„Nesnaž se být lepší než ostatní. Jen zkus být lepší než jsi.“ ~William Faulkner

Muž by měl konat

Je třeba věci promyslet a naplánovat, ale hlavně je udělat. Muži by měli věci dělat, ne o nich pouze debatovat. Jak jsem se naučil z moudrých knih, nápad bez akce je k prdu. Ona někdy k prdu bývá i akce bez nápadu, ale dost často také ne. Sám mám tendence k filosofování, to je asi patrné na první pohled, ale teprve jen pohnu prdelí a něco udělám – třeba napíšu tenhle článek – tak se teprve dá svět do pohybu. A se životem je to jak s jízdou na kole…dokud šlapete, tak se lépe drží rovnováha. A k držení rovnováhy jsou muži stvořeni. Tak šlapejte.

„Filozofie a realita jsou spolu ve stejném vztahu jako masturbace a sex.“ Karl Marx

 

P.S. – a muž by měl umět počítat, aby zjistil, že těch bodů je víc než deset, ale zároveň mít nadhled a pochopit, že o to tu nejde :)

P.P.S. – ale o tohle už jo:

My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions and loyal servant to the TRUE emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next.

One thought on “10 kvalit skutečného muže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..